İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rabiş

Rabiş, yönetmenliğini Nişan Hançer’in yaptığı 1957 yapımı Kahpe Kurşun filminde yaşamış ve Adile Naşit tarafından canlandırılmıştır.

Rabiş, adı, yeri bilinmeyen bir köyde yaşayan, yarı meczup bir kadındır. Adı Mehmet olan bir sevdiği vardır. En yakın arkadaşı ise filmin ana karakteri Fadime’dir. Rabiş film boyunca Fadime’ye yoldaşlık eder, onun derdine derman olur; Onunla çeşme başında su doldurur, o ağladığında ağlar, güldüğünden güler, gerektiğinde onu kötü adamlardan korur.

Rabiş tüm bunlarla meşgul olduğundan biz, Rabiş hakkında hiçbir şey bilemeyiz.

Rabiş karakterinin kayda değer tek yanı Adile Naşit tarafından canlandırılmasıdır. Naşit, Kahpe Kurşun filminin çekimlerinde 27 yaşındadır ve bu, onun üçüncü filmidir. Yine de Naşit’in ilerleyen yıllarda oynayacağı bütün kadın karakterlerin nüvesi Rabiş’te görünür. Yalan söylediğinde ellerini karnında birleştirip havaya bakar, şaşırdığında gözleri yerinden uğrar, minik bedeniyle herkesten hızlı hareket eder, ordan oraya koşturur, başını sallayarak evet derken gözlerini sımsıkı kapar, titreyen dudaklarla ağlar ve güldüğünde herkes güler.

Rabiş çoktan unutulmuş bir filmde, sadece Adile Naşit’e has bir ışıkla parlar.

Akılda Kalan Sözleri
Sana bir şey söyleyeyim de kederin dağılsın.
Sana bir şey diyecektim de… Ay! Unuttum!
Zıkkımın kökünü ye inşallah! (elinde kepçeyle vurarak).

 


5Harfliler

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: