İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayna Örtüsü

Bu ayna örtüsünü ABD’nin Baltimore şehrindeki Walters Sanat Müzesinin web sitesinde tesadüfen gördüm. Kısacık açıklamasında eski Türk evlerinde aynaların buna benzeyen örtülerle geceleri kapatıldığı, gece aynaya bakan birinin cinlerin suretini göreceğine dair bir batıl inanış olduğu, örtünün her iki yüzününün de işli olduğu ve çiçek motiflerinin daha erken Osmanlı seramiklerinden esinlenildiği yazıyor. Keten üzerine ipekle işlenmiş örtüyü 18. yüzyıla tarihlemişler. Yarım metreden biraz fazla genişliği, bir buçuk metreye yakın uzunluğu varmış.

Bu örtüyle ilgili daha fazla yazabilmek için çıktığım yoldan, maalesef elim boş döndüm. Lakin Sadberk Hanım Müzesi’nde Mayıs 2013’e dek açık olan “El Emeği Göz Nuru” isimli sergiden de böylelikle haberim oldu. Bilmem kaç sene evvel ölmüş, bilmem ki kaç kadının geride bıraktıklarını görmek isterseniz gidin mutlaka bu sergiye.


5Harfliler

2 Yorum

  1. grizabella grizabella 04/05/2017

    Yahudilerde de cenaze evinde aynayı kapatma geleneği var galiba. Acısıyla boğuşan insanların o halde bir de aynayla yüzleşmek zorunda kalmaması için midir, daha spiritüel veya sembolik bir anlamı mı vardır bilmem. Bu bilgi kırıntımın kaynağı Frasier gerçi, ne kadar güvenilir onu da bilemedim o yüzden 🙂 İki koşu bir gugıllara sorup geleyim.

  2. Kiraz Akın Kiraz Akın 05/05/2017

    Cin, ayna, ölüm, ruh, ölü evi hepsi bir biçimde birbiriyle alakalı herhalde. Sitedeki ikinci yorum da sana ait oldu (ilk yorum içinde bunu belirttim, böyle sayacağım herhalde tek tek, ne ayıp şey!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: