İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bizim Olmayan Evler

“Gittiğimiz evlerin çoğu sobalı olduğundan galiba, bazı kapılar hep kapalı. Bir kapı kapalı olunca benim çocukluğuma bir haller oluyor, kapalı kapıların ardını delice merak ediyorum. Sohbetin koyulaştığı, büyüklere görünmez hale geldiğim bir anda mutlaka bu kapıların önünde beliriyorum. Açsam mı, açmasam mı? Galiba açacağım. Annem beni uyardı, “insanların evleri izinsiz gezilmez” dedi.

Kimin hangi eşyayı nereye koyduğu beni çok ilgilendiriyor. Konsollar, büfeler, kitaplıklar, divanlar, koltuklar, sehpalar, vitrinler var bu evlerde. Koltuklar cam önlerinde, büfeler duvara yaslanmış, kitaplıklar büyük yekpare, sehpalar mermer ve kıvrımlı, divanların kılıfları yastıkları aynı kumaştan, vitrinler bazen tıka basa kristallerle dolu. Her yerde paspas var. Elde örülmüş, renk renk paspaslar, en çok bunları sevmiyorum. Büyük yastıkların içi tıka basa dolu, minik yumuşak yastık bulmak ne zor. Bizim evin olmayan yastıkların tuhaf bir kokusu var. Sehpalarda çeşit çeşit sigaralar, bazen bu koleksiyonlar kilitli dolaplarda saklanıyor. Takvim yaprakları çerçevelenip asılıyor duvarlara, aile fotoğraflarındaki herkes çirkin, komik! Radyolara dokunmak büyük mesele, kahverengi kutular radyolar, üstlerinde hiç toz yok. Perdeler kadife, ağır, perdeler duvarların köşelerine toplanmış, toz kokuyorlar, ama kırmızı olanları güzel.

Büfeler daha minyatür, camdan sürgülü kapakları oluyor. İçlerinde Türk kahvesi fincanları var, minik kristal bardaklar bazen, tabaklar nadiren, çoğunlukla çiçekler büfelerin üstlerinde, kolonya şişeleri, üzeri dantel bir örtüyle kapanmış bir bardak daha. En çok büfeleri seviyorum.”

“Üsküdar” yazılarından minik bir alıntı!


Fotoğrafın kaynağı

Bir yorum

  1. enis enis 13/07/2018

    Bir de misafir odaları olurdu.Her misafire açılmaya, tozlanmasın diye üstü örtülen. Günlerde, mevlitlerde açılırdı. Ben daha çok yataklı kanepelerdeki üç beş kitabın ne olduğunu merak ederdim. Hâlâ bir yerde kitap okuyan birini görsem ne okuduğunu merak eder, göz ucuyla çıkarmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: