İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apti ve Kumpanyasının Kukla Gösterisi

1976’da çekilmiş bu program çocuklar için, adı Bayramdan Bayrama. Bu kayıt, bir kukla gösterisi aslında. TRT Arşivin böyle iyi bir özelliği var, uzun programları parçalara ayırmışlar. 6 dakika kadar sürüyor gösteri. Bir bakayım dedim, veee.

Kukla gösterisi de kendi içinde üç parçaya ayrılıyor. İlkinde yan flüt çalan, kulakları ve gözbebekleri de oynatılabilen, pala bıyıklı, kalın kaşlı, koca elli, ayaklı bir kukla var (ana görseldeki). Burada kullanılan müziğin Romanya kökenli olduğundan neredeyse eminim.(*) Stüdyoda ellerine tutuşturulmuş, üzerlerine serpilmiş balonlarla çocuklar var bu arada. Alkış bölümünde görünüyorlar sadece.

İkinci kısımdaysa bir palyaço elinde top mu, elma mı bir şeyler tutarak görünüyor. Bu palyaço dediğim, birden iki palyaço oluyor sonra. Topları havaya ata tuta, bedenlerini sürekli oynatarak gösteriyi tamamlıyorlar. Neden bilmiyorum sağdaki palyaçoyu seyrederken buldum kendimi, soldaki biraz daha amatör bir elde olabilir, belki ondandır.

Gösterinin üçüncü kısmıysa kukla oynatan için biraz daha karmaşık sanırım. Artık onu da siz seyredin.

Merakımdan seyrediyor, “Ya bunlar da komik değil ki, çocuklara hitap ediyor muydu sahiden!?” derken derken, tam şu an geldi ve gülümsediğimi fark ettim.

‘Vay canına, demek böyle oluyormuş!” derken, şurada artık hepten gülüyordum galiba:

Yani belki şunu da söylemem lazım: Aralarda, alkışlarken görünen çocuklar benim kadar eğlenmiş görünmüyorlardı açıkçası. Müzik de çok güzel, seyredin mutlaka. Arada bir yerde, bir balon patlıyor yanlışlıkla, onu da ekleyeyim.

______________________________________________________________________________
(*) Bundan emin olmamın sebebi, Romanya müzikleri peşinde günler, geceler geçirmiş biriyle yaşamam. Kulağımda yer etmiş sesleri.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: