İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belgesel: Annemin Estetik Anlayışı

Yapım yılı 2012 olan mini bir belgesel: Annemin Estetik Anlayışı. Seyretmemiş olma ihtimaliniz var mı? Güzel bir iş bu. Kestirmeden tek bir derdi anlatıyor.

Başlık hikâye hakkında çok fikir vermiyor aslında. Mesele kısaca şu: Evin hanımı Dürdane Özçelik’in dantel sevdası eşyaları, evi, aile fertlerinin yaşam alanlarını ele geçirmiş durumda. Hani neredeyse mutlak bir dantel hakimiyeti var Özçelik ailesinin ev hayatında. Yakın plan çekimlerde dantelli ayrıntıları bol bol görüyoruz. Evde yaşayanların ufak yollu şikâyetlerini, durumla halleşme çabalarını, yer yer de memnuniyetlerini dinliyoruz. Dürdane Özçelik için dantel olmazsa olmaz bir üretim, satıp paralar da kazanıyormuş. Bilmiyorum geçen bu yıllar içinde hayatlarında bir şeyler değişmiş midir? Belgeselin müziği de bu film için yapılmış.

Bunu seytettikten sonra Düşünmez Olmak: İki Kadının Sığınağı yazısını okumanızı da tavsiye ederiz. Orada da boncukla, dantelle “düşünmez olmak” diyarlarında hüküm süren iki kadının hikâyesi vardı.

Bir yorum

  1. aratilgan aratilgan 21/05/2018

    “…boncukla, dantelle “düşünmez olmak” diyarlarında hüküm süren iki kadının hikâyesi..” Ne güzel bir cümle. Bana Kahneman’ın “Thking Fast and Slow” kitabını anımsattı: https://www.nytimes.com/2011/11/27/books/review/thinking-fast-and-slow-by-daniel-kahneman-book-review.html. “Fast” kısmı öyle dolduruyorsunuz ki, sanki, “slow” kısma vakit kalmasına engel oluyorsunuz. Engel olmazsanız, “slow”un size düşündürdükleriyle baş etmeniz hiç kolay olmayacak. Çünkü bu aktivite toplumun topyekün normları ile cebelleşmenizi gerektirecek. Uzattım. Gündelik hayatlarımızda neleri “seçerek” düşünmez oluyoruz? “Slow” tarafıma atıp, bir düşüneyim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: