İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çalıkuşu Ağacı

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu romanını bu ağacın altında yazmıştır. Ağaç yol çalışmaları sırasında bir çok defa kesilmek istenmiş fakat kesilememiştir. Kepçelerin dişleri kırılmıştır. Halk arasında bu ağacın ermiş olduğu, ağacın manevi bir geçmişi olduğu söylentisi yaygındır. Ağaç Bozyaka hastane giriş kapısındadır.

Böyle yazıyor videoda. Kayıt İzmir Bozyaka ilçesinde, iki yol arasında kalmış bir ağacı uzaktan yakından, göstererek geçen arabalar, kornalar ve motor gürültüleri eşliğinde ilerliyor. 2003’te bu ağacın kuruduğuna dair haberler yer almış basında, Adı da bizzat “Çalıkuşu” olan mahallenin muhtarı, ağacın yüz yıllık olduğunu, kovayla su verilemeyeceğini, suyun tankerle getirtilmesi gerektiğini, köklerin mutlaka kurumuş olacağını belirtmiş. Dokunaklı sözlerle de bitirmiş demecini: “Reşat Nuri Güntekin’in roman kahramanları gibi mekânları da mağdur.”

Kahramanların mağduriyetinden kastı nedir bilmiyorum tam, ama “mekânlar” dediği yerlerden biri de Dudaktan Kalbe‘nin yazıldığı taş ev. O da o günlerde çökmek üzereymiş. Yalnız kısa bir zaman sonra, 2004’te hem ev, hem de ağaç korumaya alınmış, bu koruma kararı da basında yer almış. Fakat bütün bu “kuruyor, kurudu, koruma altına alındı” haberlerinde tam bir karmaşa var:

-Çalıkuşu bu ağacın altında yazılmış,
-Kamuran Feride’yi bu ağaçta sallamış,
-Dudaktan Kalbe‘nin yazıldığı ev Reşat Nuri’ninmiş,
-Dudaktan Kalbe‘nin kahramanları Kamuran ve Feride bu evde tanışmış,
-Ağaç da işte tam o esnada kurumuş (bunu ben uydurdum).

Bir çorba anlayacağınız. Doğrunun ne olduğu bilinemeyince (ve umursanmayınca) hayali karakterlerin tanıştıkları mekânlar ortaya çıkıveriyor bir anda, üstelik de yanlış romanda.

Bunlar bir yana, bana bu yazıyı yazdıran videonun alt yazısında bahsi geçen dişleri kırılan kepçeler ve ağacın ermişliği, manevi geçmişi oldu. Bu ermişlik meselesinin peşine düştüm fakat bu videodaki bilgiden başkasına ulaşamadım. Videoyu çekenden, onun işaret ettiği “halk”tan daha iyi bilemeyeceğiz herhalde diyerek inanmayı tercih ediyorum. Anadolu’nun heryerinde var ermiş ağaçlar, var olmasına da, bir romancının, onun kahramanlarının eşliğinde erenine ilk defa rastlıyorum. Siz biliyor muydunuz, başka da var mı acaba?

Ağaç da çitlembikmiş bu arada.

Bir yorum

  1. Ayşegül Ayşegül 18/05/2020

    Bozyaka’da oturan biri olarak aynı videoda bahsedildiği gibi ağacın ermişliğine ilişkin söylentiler duymuştum. Herhangi bir kaynak olmasa da semt sakinleri tarafından dillendirilen bir söylenti. Bunun yanında sözü edilen ağacın olduğu cadde son derece kalabalık bir yol ve caddenin bu ağacın konumuna göre şekillenmiş olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Bu da ağacın gerçekten kesilememiş olabileceğini düşündürüyor. Bozyaka’da bu ağaçla aynı yaşta başka çitlembik ağaçları var, belki bu çok yaşlı çitlembik ağaçlarının köklerinin çok dayanaklı olması ile ilgili bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: