İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hacer

Hacer, Zeki Ökten’in yönetmenliğini yaptığı 1977 yapımı Çöpçüler Kralı filminde yaşamış, Ayşen Gruda tarafından canlandırılmıştır.

Hacer, filmin esas kızıdır. Evlere temizliğe gider, çamaşır yıkar, hizmetçilik eder. Dört erkek kardeşi vardır. Bir zabıta memuru, amiri (Şener Şen) ile ilişkisi olan Hacer, uzun zamandır evlilik vaadiyle oyalanmaktadır. Belediye amiri  evlenmek için annesinin ölümünü ve oturduğu evin kendisine kalmasını beklemektedir.

Kendi evinin hanımefendisi olmak isteyen Hacer, sonunda sevgilisini zora koşar. Onu, önüne ilk çıkanla evlenmekle tehdit eder. Önüne ilk gelen ise Hacer’e zaten nicedir aşık olan çöpçü Apti Şakrak’tır (Kemal Sunal). Hacer, inadı uğruna, sonunda alışılmadık bir şey yapar ve Apti’ye bir parkta, tahtırevalli üzerindeyken evlenme teklif eder.

Hacer, kendisini seven iki erkek arasında, ailesinin eli silahlı erkeklerinin baskısı altındadır. Bütün film boyunca cam, halı siler, çamaşır yıkar, sofra kurar, servis yapar, dikiş diker, çocukları parka götürür, durmadan çalışır. Filmde iki defa cinsel saldırıya uğrar, ikisinden de elindeki terlik marifetiyle kurtulur. Sürekli, onun orospu olacağından endişe eden ailesi Hacer’e salak, maymun iştahlı, sidikli ve deli bok diye hitap eder. Filmin diğer karakterleri içinse Hacer, sürtük, kaltak, kenarın orospusu ve süprüntüdür. Hikayenin sonundaysa Hacer hayalini kurduğu gibi kendi evinin hanımefendisi olur, ama diğer yandan eli maşalı bir canavara dönüşmüştür.

Akılda kalan sözleri:
“Benim peşimden koşan çooook!”
“Yarın akşama kadar evlenmem lazım!”
“Bundan sonra önüme gelen erkeğe el sallayıp cilve yapacağım, görürsün bak!”

Screen Shot 2017-11-27 at 10.34.00 AM.png

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: