İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zamanın Geçişi

Yeşilçam’da zamanın geçişine dair kullanılan görüntülerden biri bu. Birer birer kopan takvim yapraklarına, hızla dönen yelkovana, akrepe, aceleyle batan ve hızla doğan aya, güneşe alışık belki zihniniz. Peki ya bu? Bir sanatçının turneye çıkışının, kat ettiği yolların, zamanın ilerleyişinin böyle gösterilişi var mı hafızanızda? Bu örnekte sanatçı Fatma Girik, çıktığı Anadolu turnesi, yollar uzun, filmin adı Ben Bir Sokak Kadınıyım.

Bir de anısı var aslında bu görüntünün bende. Yıllar evvel 5harfliler henüz bir fikirken, yazmayı düşündüğüm, sonra site yayına başladığında da yazdığım ilk yazının nüvesi olmuştu. Görüntüler geçip gitmiyor kolay kolay, takılıyor bazıları zihne, olur olmaz yerde bazıları ışıldıyor, bazıları hortluyor. Neye baktığına dikkat etmeli insan. Bunda bana cazip gelen, peşine düştüğüm vaat neydi tam da hatırlamıyorum, ama o yazıda tasarladığım şeyin uzağına düşmemiş olduğumu fark edince gülümsüyorum şimdi. Oysa aradan beş seneyi aşkın zaman geçmiş.

“Yeşilçam’dan başka örnek de ver, bir örnek savlarını desteklemez” derseniz de uzağa gitmemize gerek olmaz. İşte bu da aynı filmden, hemen bir sonraki sahne:

Tren raylarının uzanmadığı, gemiyle, arabayla gidilen yerleri de var Anadolu’nun. Turne işi zor.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: