İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanguru Kurtarmak

Geçtiğimiz hafta Edirne Hudut gazetesinde başlığı “Emin Ellerde” olan bir haber ilişti gözüme. Haber bayramın ilk günü yapılan bir ihbarla, Bulgaristan plakalı bir tırın içinde İpsala’ya kadar getirilmiş ve sınırdan kaçak olarak geçirilmeye çalışan bazı hayvanlarla ilgiliydi. Bir kanguru, bir çift siyah kuğu, dört Sibirya kazı ve bir kaç ördekten bahsediyoruz. Bu ihbar üzerine HAYTAP Yaban Hayat grubu hemen harekete geçmiş.

Hudut gazetesinde yayınlanan Ege Sakin imzalı yazıya göre, hayvanların gümrük alanında alınabilmesi de pek kolay olmamış. Yetkililerden hayvanları bulundukları kolilerden çıkarmalarını, gürültü ve ışığın çok olmadığı bir yere almalarını istemişler. “Su verin, insanlardan uzak tutun” demişler. Hayvanları gümrük alanından çıkartmak için gerekenler yapılırken, kazlar ve ördeklerden ölenler olmuş. Kalan sağlar, Enez’de bir çiftliğe emaneten alınmış. Bütün bunlar en başta bahsettiğim makalede ayrıntılarıyla anlatılıyor. Mutlaka bir göz atın. Hayvan kaçakçılığıyla ilgili bazı çarpıcı ayrıntılar da var makalede.

Bu sabah Ege Sakin ile bir telefon görüşmesi yaptık. Basına yansımayan bazı ayntıları paylaştı, sağolsun. Kanguru aslında adı wallaby olan bir çeşit küçük kanguru türünden. Tahminlerine göre bir yaşında bile değilmiş. Sakin’e daha önce hiç kanguru görüp görmediklerini sordum, görmediklerini söyledi. Topladıkları her türden yaprağı yemek olarak veriyorlarmış, o da bol bol yiyormuş. Üzüm, armut ve ayva seviyormuş. Bütün bir gün içinde bir yarım ayvayı bitiriyormuş. HAYTAP sitesinde yer alan haberde bu kangurunun bazı fotoğrafları yayınlanmıştı. Onlarda ürkek göründüğünü söyleyince ben Ege Sakin “basının ilgisi yüzünden öyle olmuş olabilir, bizim evde gayet rahat görünüyor” dedi. Odalardan bir kaçını kendi mekanı bellemiş kanguru, özellikle bir odada zıplayıp duruyormuş. Yani anlaşılan, kanguru iyi durumda.

kanguru4Bütün bu hikayenin bilinmeyen ayrıntıları da şunlar: Kim getirmiş, getirtmiş bu hayvanları? Nerelerden toparlanıp bir tır kasasına, koliler içine konmuşlar? Kanguru Avustralya’dan, kazlar Sibirya’dan geliyor olabilir mi? Bundan sonrasında ne olacak?

Ege Sakin, insanların özel bahçelerinde sergilemek üzere, yaşamalanı Türkiye olmayan bu kanguru gibi türlerin ve egzotik kuşların kaçak şekilde getirtildiğini söyledi. O bir çift siyah kuğu ile ilgili de tahmin yürütmek zor. “Herhalde onlar da birinin bahçesini süsleyecekti” dedi. Şimdilik hayvanların İzmir’deki doğal yaşam parkına nakledilmeleri söz konusu. Ama orda da kanguru yokmuş. “Tek başına mı kalacak orda?” diye sorunca, “belki Antalya’dan yanına arkadaş yollarlar” dedi Ege Sakin.

***

kangBu yazıyı Kasım 2013’te  “Bir Kanguru, Sibirya Kazları, Siyah Kuğular ve Hepsinin Kurtarılma Hikâyesi” başlığıyla yayınlamıştım (oysa şimdi fark ediyorum kurtarılamayanlar da var aslında). Sonrasındaki gelişmeleri de yazayım: Kanguru Ege Sakin’in Enez’deki evinde aylarca kaldı, adı Zıp Zıp konuldu ve uzun bürokratik süreç tamamlandığında İzmir’e yollandı. Bunlar olurken ben Ege Sakin ile bu mesele özelinde, biraz da hayvan hakları genelinde ve Ege Sakin’in yaşantısına dair anılara da yer vererek uzun bir söyleşi yaptım, fakat yayınlamak mümkün olmadı. 4 Ekim Hayvanları Koruma günüymüş, o yüzden buraya aldım yazıyı şimdi, bahsettiğim söyleşiyi de en kısa sürede buraya koyacağım. Bu geçen sene dört sene içinde Ege ile ben arkadaş olduk, geçen yaz en sonunda bizzat da tanıştık Enez’de. Ege Sakin Türkiye’de hayvan kurtarma operasyonlarının en etkin isimlerinden birisi, ondan duymak isteyeceğiniz o kadar çok ve güzel hikaye var ki. Bir de kısa kayıt iliştireyim, bir yemek vaktinden.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: