İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Yengelik Parantezinde Yeşilçam’da Kadın Oyuncu Olmak

Yeşilçam’ın kadın oyuncuları içinde kimselere benzemeyen biri var. Nasıl bir oyuncu olduğunu, sinema kariyerini birkaç cümle ile tarif etmek kolay değil. Esas kadın mı, yoksa yan rollerin gediklisi mi? Cevap, ikisi de. Masum, iyiniyetli, saf olan mı, arabozan, fitneci şeytan mı? İki role bürünmüşlüğü de var. Güzel, alımlı mı, yoksa kaknem, çirkin mi? Bence çok güzel, ama Yeşilçam onunki gibi güzel bir yüzden bile “çirkin” yaratabilmiş.

Kariyerinin ilk dört yılında çektiği on kadar filmi bir kenara koyarak, oynadığı hemen tüm rollerin bir ortak teması var yalnız bu oyuncunun: İstenmeyen kadın olmak. 1960’lar boyunca çevirdiği, galiba yüzlerce, filmin çoğunda Çolpan İlhan esas adamla kızın arasına, zengin babası, parası sayesinde giren, bazen yaşı geçkince, bazen hastalıklı, umutsuz çaresiz, her durumda istenmeye kadını oynamış. Ben bu rollerin Çolpan İlhan’ın yaptığı evlilikle ilintili olduğunu düşünüyorum yıllardır. Yeşilçam’ın en has adam rollerinde oynayan, halk kahramanı, gönül adamı Sadri Alışık’la evli olmanın onun kariyerine yenge kontenjanından hasar verdiğini iddia ediyorum. Sadri Alışık ile başrolünde oynadığı ve zamanında büyük gürültüler koparan “Yalnızlar Rıhtımı” filminden ve Alışık ile nikâh masasına oturduktan sonra Çolpan İlhan’ın sinema kariyerinde bir tür değişim yaşanıyor zira.

Screen Shot 2018-06-05 at 4.20.40 PM

Çolpan İlhan ile uzun bir röportaj yapmayı çok istedim ben. Yıllarca bu röportajın soruları üzerinde çalıştım zihnimde. Biraz çekingenlikten, biraz fikrin verdiği heyecanla oyalanmayı alışkanlık haline getirdiğimden bu mümkün olmadı. İlhan’ın 2014’teki ani vefatından sonra şimdi ancak gazete haberlerini, yaptığı röportajları, hakkında yapılmış belgeselleri ve tabi filmlerini kullanabilirim hakkında yazmak için.

İlhan, sinemaya nasıl başladığını uzun uzun anlatmış çeşitli yerlerde. Daha çocukken hayatta ne olmak, ne yapmak istediğini çok net bildiğini söylüyor bir belgeselde. İki ağabeyinin, babasının eğitimi üzerine nasıl titizlendiklerini, oyuncu olmasıyla ilgili en büyük itirazın da babasından geldiğini belirtiyor. O itiraz da “ya başaramaz da, üzülürse” kaygısından kaynaklanmış aslında. Ağabeyleri Çolpan’a inanmışlar, herkesten farklı olduğunu düşünmüşler. Kandilli Kız Lisesi’nde bazen bizzat sahnelediği tiyatro oyunlarıyla iyice pekişen oyunculuk sevdası, konservatuvar sınavlarını kazanmasıyla ve hemen ardından gelen bir başrol teklifi ile tüm hayatına yön vermiş. Şakir Sırmalı’nın yöneteceği “Kamelyalı Kadın” filminde tereddütlerine rağmen rol almayı kabul etmiş. Ne kadar ağır eleştirilse, İlhan’ın oyunculuğu sinema için fazla tiyatral bulunsa da film, ona zamanın en önemli yönetmenlerinden biriyle çalışma imkânı sağlamış. Lütfi Akad onunla 1957’de, tanıştığı ilk ana yer veriyor anılarında: “İnce uzun bir kız, yü­zünün yarısını iri kara gözleri kaplıyor. Adı Çolpan İlhan ama bilmeye gerek yok aslında, gözleri onu tanımlamaya yetiyor.”

Çevirecekleri film “Ak Altın.” İlhan’ın ikinci filmi bu. Akad o zamanlar yapımcıların daha az paraya çalıştıkları için yeni yüzleri filmlerde oynatma riskini göze aldıklarını belirtmiş anılarında. Tabi sinemaya yeni yüz kazandırmanın on ayrı yolu da yok, mutlaka birileri yeni olacak. Yalnız İlhan’ın tiyatrodan gelmesi, onu tanıyan hemen herkesin vurguladığı eğitimli, farklı halleri, kendine güveni benzerlerinden ayırmış, belli ki biraz öne çıkarmış onu. Rol seçen bir oyuncu da değil. Kendisine verilen rollerin niteliğini, kariyerini nasıl etkileyeceğini hiç düşünmeyen her rolü, altından kalkması gereken bir zorluk olarak ele alan bir oyuncu. “Ak Altın”ın Anadolu’nun bazı yerlerinde komedi niyetine seyredilmesine neden olan büyük başarısızlığına rağmen, ardı ardına gelen başrollerden biri, Çolpan İlhan’ı kendi deyişiyle onu “bir marka, bir star” yapmış. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde çekilen film 1958 yapımı, “Bir Şoförün Gizli Defteri.”

Screen Shot 2018-06-20 at 11.50.07 AM
“Herkes haddini bilmeli. Şoför olacağına adam olsaydı”

Çolpan İlhan bu filmde bir paşa kızı rolünde, adı Çiler, ama kötü yola düşünce adını Çilek olarak değiştiriyor. Çiler son derece burnu büyük bir kadın, gözü çok yükseklerde. Oturdukları mahallededen utanç duyuyor ve kendisine aşık, komşusu şoför Erol karakterini her fırsatta aşağılıyor. Onu densizlikle, hadsizlikle, kendisine aşık olmak terbiyesizliğinde bulunmakla suçluyor. Erol’e yönelik bazı replikleri şunlar:

Şoför olacağına adam olsaydı.
Bir şoförün karısı olmaktansa ölmeyi tercih ederim.
Herkes içtimai mevkini ve haddini bilmeli.

Upuzun, mümkün olan en ağır tempoyla akan film Çiler’in kötü yola düşmesi, Çilek olması, Erol’un onu kurtarması, filmin sonuna 30 saniye kala Çiler’in Erol’a aşkını itirafı ve ölmesiyle bitiyor. Bu son 30 saniyeyi saymazsak, Çiler karakterinin film boyunca Erol’un nezdinde tüm şoförleri bıkıp usanmadan hakir gördüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani şoförlerin onu sevmesi için en ufak bir neden yok, ama sonuç bambaşka. Filmin ticari başarısı Çolpan İlhan’a kaydadeğer bir ün kazandırıyor ve kendisi de yıllar sonra biraz şaşkınlıkla o dönem binlerce sürücü ehliyeti imzaladığını belirtiyor. Çolpan İlhan artık ülke çapında şöhret olmuş bir yıldız. 1959 yapımı “Zümrüt” filmi de bu başarının devamı olacak. Yönetmen koltuğunda yine Lütfi Akad var.

“Zümrüt”ün şimdilerde bir sinema sitesinde yer verilen kısa özetini anlatım bozukluklarıyla aynen alıntılıyorum:

Kumar ve içki düşkünü, her istediğini elde etmeye alışmiş zengin dul Feride (Çolpan İlhan) ile, ona metelik vermeyen, sevmesine rağmen onu kendinden uzak tutmayı başaran  genç doktor Selim (Fikret Hakan) ile doktor arkadaşı Fuat’ın (Sadri Alışık) sıradışı aşklarının öyküsü. Selim’in kadına karşı gösterdiği direnci gösteremeyen Fuat, Selim’in bütün ikazlarına rağmen  kadınla beraber yaşamaya başlar.

Anlayacağınız, Zümrüt korkunç bir kadın! Film boyunca Zümrüt’e değen yanıyor. Agâh Özgüç, “Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi” kitabında, “kentsoylu çürümüşlüğünü temsil eden” bu kadın tipinde Çolpan İlhan’ın adını “Zümrüt” filmiyle anmış. Fakat Özgüç’e göre de bu “ahlâken çürümüş” kadın rolleriyle öne çıkacak başka isimler var. Çolpan İlhan bu rollerin aranan ismi olmuyor hiçbir zaman. Onu bekleyen daha arada, ahlâken çürüme oranı biraz ince ayarlanmış, daha çok kötülükle, çaresizlik arasında kalan kentli, üst sınıf kadın rolleri.

Yine bir Lütfi Akad filmi olan “Yalnızlar Rıhtımı” ise Yeşilçam tarihinin en hararetli tartışmalarına konu olan filmlerinden biri. Eleştirmenlerin birbirlerine düşman kesilmelerine neden olmuş zamanında. Kimi senaryoyu yerin dibine batırırken, kimisi Akad’ın bu filmde muazzam bir ustalık sergilediğini savunmuş. Filmi fazla Avrupai, fazla deneysel, fazla uzak bulanlarla, bu türden denemelerin artmasını temenni edenlerin taraf tuttuğu tartışma epey süre devam etmiş. İlhan’ın canlandırdığı Kontes Güner de izleyicinin seyre alışkın olmadığı, depresif bir karakter olarak kolayca benimsenmemiş. Bütün bunlar olup biterken, tartışmaların tozu, dumanı dinmeden filmin ana karakter oyuncuları olan Çolpan İlhan ve Sadri Alışık evlenmekle meşguller. Bir sene içinde de oğulları dünyaya geliyor.

Screen Shot 2018-06-05 at 5.18.20 PM
Ayhan Işık’a bakıp iç geçiren Fatma Girik ve Fatma Girik. Avare Mustafa filminden bir sahne.

Bu dönemden bir önemli film daha var bahsetmek gereken. Peyami Safa’nın takma isimle yazdığı bir senaryodan uyarlanan “Cumbadan Rumbaya.” Bu filmin çekimlerinden hamile olan Çolpan İlhan çekimlerde karnı belli olmasın diye korse taktığını, yakın plan çekimler sırasında korseden nasıl sıkıldığını yıllar sonra biraz da vicdan azabı çekerek hatırlıyor. Filmde, başlarında erkek bulunmayan bir grup kadın Karagümrük’te ahşap bir evdeki hayatını anlatıyor. Evin kızı Cemile’nin adı mahalleye deliye çıkmış. Gözünü Nişantaşı’ndaki apartmanlara dlkmiş, bu uğurda içinde yaşadıkları ahşap konağı yakmayı bile düşünen, önüne geleni tekmeyi, tokadı yapıştıran, gözüpek, sözünü sakınmaz bir karakter Cemile. Erkek tavırlı biraz, ama kadın oluşunu unutmuyor, erkekliğe öykünmüyor hiç. “Cumbadan Rumbaya”nın ticari başarısı bir fiyasko lakin. Sırtına deri ceketi, başına kasketi geçiren, seyircinin çok sevdiği Şoför Nebahat karakterinin yanından parlayamiyor Cemile nedense. Dönemin dergilerine yansıyan bir de minik haber ilişti gözüme bunları yazarken. Filmin galasına Çolpan İlhan gidememiş, Sadri Alışık’ın tiyatroda oyunu varmış o akşam. Sorulunca “E yalnız olmazdı tabi” diyor gidemeyişiyle ilgili. Oysa filmin onun kariyerinde önemli bi yeri var, başrolde oynadığı son film olabilir Cumbadan Rumbaya.

cumbadan rumabaya tokat1
Cumdadan Rumbaya filminden olağan bir sahne.

Evlilik ve doğumdan sonra bir sene sinemaya ara veren Çolpan İlhan’ın 1961’de çektiği ilk filmde aldığı rol, kariyerinin kalan kısmıyla ilgili kötü bir haberci gibiymiş aslında. Orhan Kemal’in Devlet Kuşu romanından uyarlanan film kentsel dönüşümün konu edinen ilk yapımlardan biri, adı: Avare Mustafa. Çolpan İlhan uzun bir zaman sıkışıp kalacağı bir kalıba giriyor bu filmde. Yoksul bir mahallede, ahşap evlerde yaşayan insanların hayatı sokağa gelen bir müteahhit ile değişiyor birden. Mahallede Ayhan Işık ve Fatma Girik arasında yaşanan aşkı bozan müteahhitin kızı, Çolpan İlhan oluyor. Biraz hastalıklı, biraz narin olduğu için bir dediği iki edilmeyen bu zengin kız, yoksul Ayhan Işık’la türlü vaatlerle ve zorla evlendiriliyor. Aynı yıl çektiği “Aşkın Saati Gelince”de bu kez Göksel Arsoy ile Belgin Doruk arasına girerken görüyoruz İlhan’ı, ama bu kez hile ile halletmeye çalışıyor meseleyi. Her iki senaryodada terk ediliyor, yataklara düşüyor. 1962 tarihli “Ver Elini İstanbul” filminde ise daha filmin başında terk ediliyor. Bir gün önce Beşiktaş’ta ev bakarken, ertesi gün ortada kalıyor ve bir otel odasında kendini öldürmeye çalışıyor. 1963’te “Kamil Abi” isimli çok garip bir mahalle filminde esas kız gibi görünmekle beraber, son derece önemsiz bir rolde görüyoruz İlhan’ı. Aynı yıl çekilen “Bütün Suçumuz Sevmek’te yine zengin babasının yanında çalışan bir işçiye aşık oluyor ve bu işçinin eşyalarını ondan habersiz kendi köşküne taşıtarak kendisiyle evlenmeye zorluyor. “Seven Kadın Unutmaz”da kâbus gibi bir karakter artık. Filmin tüm oyuncularının üzerine çöken kara bir bulut. Elinde sürekli içki kadehi, herkesi, kendi çocuklarını dahil tüm kadroyu hor görüyor. Burada da babası zengin. “Siyah Gül”de de Kartal Tibet ve Türkan Şoray’ın arasına girerken görüyoruz. “Kıskanç Kadın”da sevenleri ayırmak için yanlışlıkla cinayet bile işliyor. “Hicran Gecesi”nde daha filmin başında dört nişanlı tarafından terk ediliyor. Bu terk edilişlerin ve yaşlı bir adamla istemeden evlenmiş olmanın kederiyle Hülya Koçyiğit’e aşık olan Ediz Hun’a göz koyuyor. “Ekmekçi Kadın”da babasına ikide bir “Baba, baba. O benim olacak değil mi?” diye soran, İzzet Günay’ı ille de isteyen, ömrü de pek azalmış, takıntılı bir zengin kız rolünde yine. 1960’ların sonuna doğru çekilen “Kaldırım Çiçeği” filmindeyse Sadri Alışık bile, Çolpan İlhan’ı terk eden koca rolünde. Evlilikleri kötü gittiğinden evden ayrılan Çolpan İlhan, başka bir kadının ortaya çıkmasıyla apar topar geri dönüyor.

Screen Shot 2018-06-20 at 12.15.19 PM
“Seven Kadın Unutmaz” filminde hayatı mahvolmuş bir kadın.

Bütün bu rollerde onu saçları her defasında biraz daha dağılmış görüyoruz. Sevdiği adamı her ne pahasına olursa olsun elde etmek için ağlarken rimelleri sanki biraz daha fazla akıyor. Başlarda minik sinir buhranları geçirirken, daha ileride çekilen filmlerde ölümcül hastalıkla mücadele eder oluyor, asap bozukluğundan hastanelere düşüyor. Kaprisin, şımarıklığın, çekilmezliğin çirkin yüzü olduğu fimlerin sayısı artıyor sanki. Bütün bunların üstüne ince, uzun fiziğinin, Avrupai görünümünün de bir fayda sağlamadığını eklemek lazım belki. (Kesin olan şu Çolpan İlhan sinemadan el ayak çekince bu rollerdeki açığı kapamak için tek bir isim öne çıkıyor, o da Lale Belkıs.) Her ne kadar sevenleri ayırsa da, yer aldığı senaryolarda Çolpan İlhan’ı evlendikten sonra hiçbir zaman iffetsiz bir kadın olarak görmüyoruz ama. Asla bir arzulanmanın, cinsel çekimin öznesi olmuyor. Tam tersine, her zaman istenmeyen, dışlanan kadın karakterlerini canlandırıyor. Yeşilçam’ın sahici kötü kadınları gibi kocasını aldatmıyor doğrudan, çocuğunu terk etmiyor. O rolleri oynayanların içine girdiği kurumsal kötülük kapısına yaklaştığı anlar varsa da, hiçbir zaman o kapıdan geçmiyor.

Screen Shot 2018-06-05 at 4.27.31 PM
“Kaldırım Çiçeği” filminde Sadri Alışık’a sarılırken.

Kalabalık kadrolarla çekilmiş, dönemin en ünlü oyuncularının önemsiz, minik roller aldığı büyük yapımlarda da Çolpan İlhan’ı evin hanımının yeğeni, esas kızın ablası, Belgin Doruk’un hizmetçisi olarak görüyoruz. Aşk-ı Memnu’daki Matmazel rolünde de Çolpan İlhan var. Sadri Alışık ile arada bir yolları kesişse de kariyerlerinin arasındaki fark 60’ların ortasına gelinceye değin iyice belirginleşiyor. Turist Ömer filmlerinin ilkinde biraz meczup haliyle, ağzı kalabalık, saf bir karakter yaratan Sadri Alışık’ın yanında Çolpan İlhan’ı görüyoruz, kör bir kadın olarak. Fakat toplam dört, beş sahnesi var sadece, onlarda da göründüğü gibi kayboluyor. Bu arada Sadri Alışık, Turist Ömer’i takiben yarattığı Ofsayt Osman, Avare, Dalgacı Mahmut gibi karakterlerle, halkın gözünde epey yükseklere yerleşmiş durumda. Kader Sadri Alışık’a hep oyun oynuyor, talihsizlikler hep onu buluyor. Sadri Alışık sokak köpekleriyle dertleşiyor, balıklarla sohbete oturuyor. Filmlerde sevdiği kadınları anlatan upuzun, dokunaklı, tumturaklı laflarla süslenmiş tiradları var.

Çolpan İlhan’la 1964’te yapılmış bir röportaj var, Sinema Ekspres dergisinde yayınlanmış. O günlerde sinemayı bıraktığına dair bir söylenti var ortalarda, nitekim röportajın başlığı da şu: Çolpan İlhan konuştu: Sinemayı Bırakmadım. Sorulara mesafeli yanıtlar veriyor burada. Sekiz yıldır sinemada olduğunu, 35 film çektiğini ve son zamanlarda kendisine yardımcı aktris denmesine şaştığını belirtmiş. Kendisi için yazılan rollerin de olduğunu hatırlatmış. “Önemli olan rolün büyüklüğü, küçüklüğü değil olumlu olarak verilmesidir demiş.” Ben bu yanıtlardan bir tür küskünlük yaşadığı, biraz geri çekildiği izlenimine kapılıyorum işin doğrusu. Nitekim tam da bu dönemler adı, moda, giyim, kıyafet gibi anahtar kelimelerle yanyana gelmeye başlıyor. Sinemadan neredeyse hepten çekildikten sonra açacağı moda evi fikri bu zamanlarda şekillenmeye başlamış olmalı.

Yeşilçam’daki önemli, öne çıkan kadın oyuncuların medeni durumlarıyla ilgili magazin haberi olmaktan öteye geçen, uzun boylu araştırmalar yapılmadı bildiğim kadarıyla. Birbirinden kopuk değerlendirmeler, yeri gelince yapılmış kısa değinmeler var. Oysa bu bir dinamiği işaret ediyor olabilir. 1967’de yapılmış bir ankette yıldızlara sinemaya bırakınca ne yapacakları sorulmuş. Çolpan İlhan, sinema biterse tiyatrodan devam edeceğini söylemiş. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Sevda Ferdağ, Selda Alkor, Selma Güneri, Neriman Köksal gibi isimler sinemayı bıraktıktan sonra evleneceklerini, çoluk çocuğa karışacaklarını ev işleriyle meşgul olacaklarını belirtmişler. “Sinemanın bittiği yerde, evlilik başlar” gibi bir sonuç var ortada, çünkü birinin eşi olmak, daha sınırlı bir alanda hareket etmek demek biraz da. Bu kitabın odağına aldığı yengelik tam da buna işaret eden, neredeyse kurumsal bir kavram. Yenge dediğimiz insan etrafı çitlerle çevrili birisi. Sadece erkeklerin üyesi olduğu büyük bir kardeşlik cemiyetine göre ayarlanmış, kadınların kendilerini bir anda içinde buluverdiği gayet çatışmalı ve kural belirleyici bir pozisyon.

Çolpan İlhan’a aleni aşkını yeri geldikçe ilan etmiş birisi var, Yeşilçam’a uzak da olmayan birisi: Selim İleri. 17 Haziran 1985’te Milliyet’e yazdığı bir yazıda hislerini “aşka benzer, ancak aşkla özdeşleştirebileceğimiz bir bağlılık, hayranlık” olarak nitelemiş. Yani aşk gibi ama, tam da değil gibi de. İleri’inin bu yazıda hislerine çekidüzen verme kaygısı çarpıcı geliyor bana. İleri, İlhan’a sürekli mektuplar yazarmış, mektupların üzerine “acele açılması rica olunur” notları düşermiş. Telefon numarasına ulaşınca Çolpan İlhan’ın sesini duymak için sessiz telefonlar da eder olmuş. En sonunda bir dergide yaşadıkları evin adresi yayınlanınca, gidip evi de bulmuş, karşı kaldırımda bazen yağmurun altında Çolpan İlhan’ı görmeyi umut ederek beklermiş. Oturdukları apartmana girip, tek tek kapılara bakarak hangi katta oturduklarını tespit etmeye de çalışmış hatta. İşte tam bu keşif macerasından bahsederken, minik bir düzenleme, tek kelimelik bir ayarlama yapıyor Selim İleri yazısında. “Çolpan ile Sadri Ağbi’nin hangi katta bulunduklarını araştırdım” diyor. İşte o “ağbi” kelimesini, Çolpan İlhan’ın bütün bir sinema kariyerini biraz açıklayan, biraz özetleyen tek kelimelik bir çelme olarak niteliyorum. Evlilik öncesi kullandığı soyadını kullanmaktan vazgeçmemiş, ülke çapında tanınan, uzun soluklu kariyeri olan bir kadın oyuncunun büyük yengelik parantezi içine alındığında bir şeyler kaybetmiş olacağını düşünmek yersiz mi? Değil sanki!


Yazı, Mustafa Çiftçi ve Tanıl Bora’nın derlediği Yengeler Cumhuriyeti kitabında yayınlandı ilk defa. İletişim yayınları, Eylül 2017.

2 Yorum

  1. 23-Kahve – ♫ 23-Kahve – ♫ 22/08/2018

    […] Mustafa filminden bu sahne. Misafirliğe gelen kadının, tüm hayatını değiştireceğinden bihaber Fatma Girik, özenle kahve pişirme hazırlığı […]

  2. Mehmet Atak Mehmet Atak 15/06/2019

    Güzel bir yazı. H,ikayelemedeki kronolojik bazı hatalar bir miktar daha iyi anlaşılmayı zedeliyor (İlhan komservatuvar mezunu da değildir). Son başrolü “Zorla Evlendik”tir. O.Seden biyografisinde “Çolpan rol için gelirdi, seyircisi olmadığı için onu kırmamak için senaryoda olmayan misafir oyuncu rollerini eklerdim” demiş. İlhan’ın denediği avrupai kadın tipinde ondan 5-6 sene sonra hem de sarı saç gibi Yeşilçam için bir devrimle ilk Filiz Akın star olmuştur. İlhan’ın starlğa onadığı dönem Alışık genelinde kötü ikinci jöndür Önder Somer, Muzaffer Tema misali bk Arka Sokaklar), önce komik ikinci jöne, 65’lerde de komik stara geçmiştir, İlkgnç bir rastlantı Alışık star olduktan sonra e sık Akın’la partner olmuş, İlhan’da bu filmlerin bazılarında ikinci kadın ya da misafir oyuncu olarak ol almıştır. Bir yandan da Yeşilçam’ın kamera arkasındaki asl “yengelik” kurbanı Akın’dır. Türker İnanoğlu’yla evlendiğinde basın “İnanoğlu Filiz Akın!a dayanıp, Özdemir Birsel’in yaptığı gibi Erler Film’i büyük şirket yapabilir” yazar, bu olur ama Akın’ın kariyeri de yengeliğe hapsolur. Daha önce çalıştığı Fikret Hakan, Tanju Gürsu gibi oyuncular, Atıf Yılmaz, Metin Erksan gibi yönetmenler Akın’a yasaklanır. Artık Erler Film’inn memur oyuncusudur (yılda bir iki para alacağı dışarı film yapma hakkı vardır, yine oyuncu-yönetmen kararı İnanoğlu’ndadır ve yapımcı olarak kardeşi B.İnanoğlu, Muzaffer Arslan gibi bir kaç yapımcıylla çalışmasına izin vardır) Uzun bir dönem Erler film 1 star parasıona iki strlı filmler yapar, ve Akın’ın adını rolü önde olsa da jönün ardına yazıp bu konudaki handikabı da aşan konfeksiyon filmler çeker. Bu filmlerde Şoray’a, Girik’e yapıldığı g,ibi Akın’ın yıldızlığını parlatacak filmler değil, ticari olacak f,ilmlerde Akın’ın memur jöndam olacağı filmlerir. Akın’ın medyayı iyi kullanması, iyi fotoraf vermesidir çok arkaya düşmesini önleyen, afişlerde, jeneriklerde jönün ardında yazılır memur oyuncu olarak ama magazin jönü arkaya atıp Filiz Akın filmi olarak verir bol fotoğraflı. Akın 70’lere gelindiğinde kendi kararlarını vermeye, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz vb ile çalışmaya başlayınca da evlilik çatırdar ve biter. Umutsuzlar’da oynatmamak için İnanoğlu direnir,, Yılmaz Güney 2 sene kadar bekler, İrfan Ünal çok ısrar eder, İnanoğlu sonunda aynı günlerde Akın’ın iinci bir film daha çekmesi şartıyla kabuleder, Akın iki set arası koşturur. Atıf Yılmaz anılarında “Utanç”da İnanoğlu’nun sette kın’ın kostümlerine kadar krıştığını “karımın bacağını açamazsınız” vb dediğini yazar. Boşandık’tan sonra da eski yenge kontenjanından yapımcılar ve rol skalası kısıtlıdır. Boşandıktan 15 sene onra bile Onat Kutlar GEçmiş Bahar Mimozaları’nda oynatabilmek için Türker İnanoğlu’nu ikna etmek zorunda kalır ki epey uzun bir ikna sürecidir ve İnanoğlu devamı olmamsı koşuluyla kabul eder. Akın Bubi Rubinstein’la evliliği döneminde de nanoğlu parafında eski yenge kontenjanı kısıtlamalarını aşamaz. Bu kısıtlamalar ancak MİT Müşteşarı Sönmez Köksal’la evlendikten sonra kalkar ve Akın yeşilçam yengeliğinden kurtulup yeniden kamuoyu önüne çıkabilir. ps. Lise gaztesi için İlhan’la bir röportaj yapmıştım, sizin tahlilinizdeki gibi cinsellikten sakınılmış roller oynadığını söylediğimde Çolpan Hanım kesinlikle karşı çıkıp aksine cesur bir cinselllik olduğunu söylemişti rollerinde. pss. Lale Belkıs İlhan tarzından farklıdır epey, İlhan’ın istenmeyen ikinci kadınlığında baba, abi gibi bir dayanakla mücadelesi varken, Belkıs daha sert doğrudan mücadele eder. İkisinin arasında kalmışisim de Gülbin Eray’dır bu konuda. pss. İlhan’a çizdiğiniz tiplemenin daniskasını oynatan da yazdığı Sekiz Sütüna Manşet’le abisi Attila İlhan’dır. Yaşlanmış (Yeşilçam için 4’lü dışında kadın oyuncular için 30’lu yaşlar ablaya, anneye geçme yaşıdır), eskmiş, alkole sığınmış istenmeyen eski yıldız olarak abartılı nevrotikleşmiş bir tip. Yani direnci Belkıs gibi sağlam değil, kendi başına dağılmaya mahkum bir tip… Sevgiyle kalın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: