İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Örgü Ören Beş Kız, Arnavutluk 1923

Bu fotoğrafı Library of Congress koleksiyonunda buldum. 1923′te Arnavutluk’ta çekilmiş. Frank ve Frances Carpenter Koleksiyonu’nda yer alıyor fotoğraf. Adını “Five girls knitting” koymuşlar: Örgü ören beş kız. Başka da bir bilgi yok hakkında. Ama fotoğrafın kendisi var.

Yerel kıyafetleriyle ilgili çok bilgi sahibi değilim, belki aramızdaki Arnavutlar yardım eder, fotoğrafın hangi bölgede çekildiği tahmin edilebilir. Kızların ellerinde ikiden daha fazla şiş var, çünkü çorap örüyorlar. En soldaki bitirmek üzere çorabı, sağdan ikincisi yeni başlamış, en soldaki ve muhtemelen yaşça en ufak olanı, sırıtmaktan olacak  pek bir iş çıkaramamış. Hepsinin kollarına geçirilmiş bezden torbaları var. Soldan ikinci ve üçüncünün boyları daha uzun, onların ayakları yere değiyor. Kalan ufaklar oturmuşlar. Masa değil, çit değil? Bu beş kızın böyle yanyana gelip örgü örüyor olması manalı olmadığından, belli ki fotoğrafçının marifeti gördüğümüz. Frank Carpenter neredeyse bütün hayatını yollarda fotoğraf çekerek geçirmiş birisi, muhtelif dergiler için yazılar da yazmış.

Şansımı zorlama pahasına: O gün hava rüzgârlı mıymış? Ortadaki kızın örtüsü başından düşmek üzere, hemen yanındakinin örtüsünün uçları da arkaya dönmüş. En sağdaki  ikisinin kardeş olma ihtimali var, yüzleri benziyor. Örtüsü düşmek üzere olan çok ciddi birisi, fotoğraf meselesinden de pek hoşlanmamış. En soldaki çok çalışkan birisi, umrunda değil fotoğraf, çorap bitmek üzere.

Ne güzel fotoğraf.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: