İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakkında

Screen Shot 2018-08-22 at 2.33.56 AMMuhtelif dergilere, sitelere yazılar yazıyorum senelerdir. Lisans, yüksek lisans ve doktorada tarih okudum, çalıştım. Lisans eğitimimi Ankara’da, yüksek lisansımı ABD’de tamamladım. Doktora çalışmama devam ederken akademiyi ilelebet terk ettim. Şimdiye dek Tarih Toplum, Toplumsal Tarih, Yapı, İstanbul, Cumhuriyet, #tarih, spor dergisi Socrates, ve Birikim için yazdım.  5Harfliler‘de editörlük ve yazarlık yaptım. Bu siteyi de dergi, web sitesi ve kitaplara yazdıklarımı toparlamak için açtım. Bazen de uzun, zahmetli bir yazıya girişmeden evvel, ilk provaları burada yapıyorum.

İyi bir hikâyenin peşinden koşuyorum ben. Yazdığım yazılar hep bunun için. Bir hikâyenin okuyucuya en kestirme yoldan ulaşması, bunun yollarını aramak, yeni yollar keşfetmek beni çok ilgilendiriyor. Bu uğurda çalışıp duruyorum. Bir de derdim var aslında yazarken, bir şeyi çok önemsiyorum: Memlekette iyi işler yapan, iyi insanlar var, adları çok az kişi tarafından duyulmuş. Bu işlerin yeniden duyulmasına aracılık etmek istiyorum. İyi insanların işlerinin, belki biraz dokunaklı ayrıntıların, iyileşmek ihtimalinin peşinden koşuyorum

İçindekiler
Gazete arşivi var burada, yıllarca iş olarak taradığım eski gazetelerde denk geldiğim haberler. İnternet’te biriken folklorik diyebileceğim türden hikâyeler, video kayıtları, fotoğraflar var. Filmler, belgeseller var tabi. Bir de söyleşiler var. Ve yeni açılan TRT Arşivi‘nde yer alan kayıtlar,  yerel gazetelerden alıntıladığım haberler de var.

Sonsuz Ev İşi diye apayrı bir kategori var son olarak. Herkes, bir yerlerde bir işlerle meşgulken, kadınlar bir yandan da hep ev işi yapıyorlar. O emeği görünür hale getirmek için bir “sergi” bu aslında.  Bir seneden fazla oldu ev işleri etrafında toplanan hikâyeleri topluyorum yazdığım kitap için. Kitapta kullanamayacağım malzemeyi de buraya koydum, bazı yazılar da var aynı temada.

“Yazdıklarını okudum, aman ne iyi geldi” dediyseniz yazın bana, haberim olsun. Fikir, destek, yazı, öneriler de olur. Adres: kirazakin [at] gmail.com

Yazı, gif ve fotoğrafların kullanılması durumunda kaynak gösterilmesini bilhassa rica ederim. 

Kiraz Akın

%d blogcu bunu beğendi: